Pensija

Pensija ir materiāls nodrošinājums, kuru saņem katrs, kas ir zaudējis darba spējas vecuma vai slimības dēļ. Pensijas veidojas no mūsu iekrātajām sociālajām iemaksām.

Vecuma pensijas Latvijā šobrīd saņem no 62 gadiem. Taču no 2014. gada saeima ir pieņēmusi lēmumu par pensijas vecuma pakāpenisku palielināšanu, katru gadu pieliekot pa 3 mēnešiem. Un plāns ir paaugstināt pensijas vecumu līdz 2025. gadam, kad 65 gadi būs oficiāls pensionēšanās vecums.

Ir personas, kuras dara smagu un kaitīgu darbu, un pusmūžā nākas secināt, ka nespēj pilnvērtīgi veikt savus darba pienākumus, un līdz pensijai ir vairāki gadi un pazūd vienīgie patstāvīgie ienākumi, tad nākas formēt arodslimības pabalstu, bet arī nav lēts prieks – iziet visus nepieciešamos ārstus un dabūt visas nepieciešamās izziņas par savu veselības stāvokli, un dabūt pozitīvu slēdzienu no ārsta un veselības komisijas, kas dod tiesības saņemt arodslimības pabalstu no valsts kases, un piešķirtais pabalsts tiek noteikts uz noteiktu termiņu. Tas nozīmē, ka šī komisija ir jāiziet regulāri, ja tikai kaitējums veselībai ir tik ļoti smags, kad veselības komisija piešķir pabalstus uz nenoteiktu laiku.

Bet ir nopietna cilvēku grupa, kas jau no bērnības ir ar noteiktām slimības problēmām, kad darba spēju tiem nav jau no paša sākuma, un nevar iemaksāt nekādas sociālās nodokļu iemaksas, tad šīm personām tiek izmaksāts pabalsts no valsts budžeta naudas.

No 2001. gada tika ieviesta pensiju sistēma, kura iedzīvotājiem piedāvā 3 pensijas līmeni, kas nākotnē nodrošinās pārtikušas vecumdienas sasniedzot konkrētu pensionēšanās vecumu.

Pirmais pensijas līmenis ir, ko darba devējs no  tavas algas valstij samaksā sociālajā nodoklī. Uz doto brīdi darba stāžam jābūt vismaz 15 gadiem un samaksātiem visiem valstī noteiktajiem nodokļiem. Jau no 2014. gada valdība ir pieņēmusi lēmumu par pakāpenisku pensijas vecuma paaugstināšanu pie 62 gadiem par katru nākošo gadu tiek pieskaitīti 3 mēneši. Un ir nosprausts mērķis, kad no 2025. gada pensionēšanās vecums būs 65 gadi un darba stāžam jābūt vismaz 20 gadi.

Otrais pensiju līmenis ir materiāls nodrošinājums, kurš ir obligāts pasākums ekonomiski aktīvajām personām, kas dzimušas pēc 1971. gada 1. jūlija, un, kuras maksā valstij attiecīgos nodokļus. Un šos līdzekļus pārvalda banka, kurai to būsiet uzticējuši. Bet savu 2. Pensijas līmeņa pārvaldītāju (banku) varat mainīt, bet ne biežāk kā pēc 6 mēnešiem. Otrā pensiju līmeņa kapitāls veidots no sociālā nodokļa 6 procentiem, bet pārējie 14 procenti aiziet pirmajam pensijas līmenim, kas kopā veido 20 procentus sociālā nodokļa.

Trešais pensiju līmenis ir privātais pensiju fonds, kuru iemaksu lielumu un iemaksu regularitāti nosakiet jūs paši. Un šo summu varēsiet izņemt arī ātrāk par valstī noteikto pensionēšanās vecumu, drīkstat iet pensijā, jau no 55 gadiem. Jo dzīvē gadās, ka darbu zaudējāt īsi pirms pensijas vecuma sasniegšanas, tad trešais pensiju līmeņa ieguldījums būs pilnībā attaisnojies.

Vēl ir pensijas kā izdienas pensija, kuras piešķir militārām personām, kuras ir uzsākušas darba gaitas dienestā pēc 2005. gada 1. janvāra un nostrādājušas vismaz 15 gadus bez pārtraukuma. Un pensionēšanās vecums ir jau no 45 gadu vecuma.

Sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu, droši dodaties uz tuvāko VSSA filiāli līdzi ņemot personas apliecinošu dokumentu, un uzrakstiet iesniegumu, un noskaidrojiet, kas jums pienākas, un jau no nākamā mēneša saņemsiet aprēķināto pensiju, un arī pa pastu, saņemsiet  dokumentu no VSSA dienesta, kas apliecinās jūsu statusu un precīzu ienākumu summu.

Advertisements
This entry was posted in Visi jaunumi and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.