Pensiju 3. līmenis

Latvijā ir trīs līmeņu pensiju sistēma. Valsts nodrošina 1 un 2.līmeņa pensiju shēmu darbību, bet pievienošanās 3.līmenim ir katra brīva izvēle.

3.līmenis ir privātā brīvprātīgā pensiju sistēma, kurā var palielināt pensijas kapitālu, veicot iemaksas papildus valsts obligātajām sociālajām iemaksām.

Iemaksas tiek veiktas privātajos pensiju fondos, kuras ir licencētas finanšu sabiedrības, kas pārvalda līdzekļus.

Lai sāktu veidot iekrājumus papildus valsts obligātajai pensijai, no sākuma jāizvēlas privātais pensiju fonds, kas jūsu iemaksas pārvaldīs un jānoslēdz līgums.

Maksājumi pensiju fondos tiek veikti kā parasti maksājumi. To apjoms un regularitāte atkarīga no iemaksu veicēja. Ja vien nav noslēgts līgums par regulāriem maksājumiem, tad iemaksas var pārtraukt un atsākt jebkurā brīdi, pensiju fondu par to pat neinformējot. Iemaksas iespējams veikt EUR vai USD. Iemaksas par darbiniekiem  var veikt
arī darba devējs noslēdzot kolektīvās dalības līgumu.

Savu privātās pensijas kapitālu var uzzināt no tās pārvaldītājiem. Ierasta prakse ir ikgadējas atskaites nosūtīšana klientam ar mērķi informēt par veiktajām darbībām un konta izmaiņām gada laikā.

Sasniedzot 55 gadu vecumu, jebkurš pensijas 3.līmeņa dalībnieks, ja vien to vēlas, var izņemt pensijas kapitālu. Iemaksas privātajos pensiju fondos ir mantojamas.

Pie 3.līmeņa plusiem pieskaitāma iespēja iegūt nodokļu atmaksu. Privātpersona, kuras iemaksas privātajos pensiju fondos gada laikā nav pārsniegušas 10% no bruto ienākumiem tā paša gada laikā, no valsts var atgūt 23% iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Advertisements
This entry was posted in Visi jaunumi and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.