Kas ir kredītreitings?

Kredītreitings ir privātpersonas, uzņēmuma, reģiona vai valsts kredītspēju novērtējums. Kredītreitingus sastāda, vadoties pēc augstākminēto tirgus dalībnieku iepriekšējās un pašreizējās finanšu vēstures, kā arī, izvērtējot to īpašumus un finansiālās saistības jeb parādus. Šī novērtējuma pamatmērķis ir ļaut saprast potenciālajiem kreditoriem un investoriem savlaicīgas finansiālo saistību nokārtošanas iespējas. Pēdējā laikā ir paplašinājusies arī kredītreitingu pielietošanas vide: tos izmanto jauno apdrošināšanas  iemaksu aprēķiniem, īres nomas aprēķiniem, palīdz arī izvērtēt kandidātus noteiktajai vakancei.

Kredītreitings ir vērtējums, kuru piešķir kredītreitinga aģentūrām, valstīm un lieliem uzņēmumiem. Šis skaitlis netiek piemērots indivīdiem, vai mazākiem uzņēmumiem un pēc tā būtības tas parāda, vai konkrētā, novērtētā, aģentūra ir maksātspējīga, un kāds ir tajā ieguldīto līdzekļu potenciālais ieguvums, kā arī iespējamība maksātnespējai.

Kredītreitingus mūsdienās piešķir 3 galvenās kompānijas, kas ir:

  • Moody’s Investors Service
  • Standard&Poor’s
  • Fitch Ratings

Šo iestāžu kopējais reitings tiek uzskatīts par vispārējo kredītreitingu, kurš sastāv no  kombinācijām no AAA līdz D un attiecīgi šī skala nosaka, vai ieguldījumi valstī, vai kompānijā būs ienesīgi līdz ar to arī nosaka valsts, vai kompānijas kopējo aizņemšanās procentu lielumus, kā arī privāto un valstisko investīciju apjomus. Pasaulē visas lielākās valstis ir novērtētas šajā skalā, un mūsu, Latvijas, kredītreitings patlaban ir BBB+, kas nozīmē, ka mūsu valstij dotas iespējas vieglāk aizņemtiem ārējo naudu maksājot mazākus procentus, jo tas ir tā investīciju reitinga sākums, bet zem tā ir maz-investīciju reitings, kad aizņemties uzreiz ir daudz grūtāk.

Advertisements
This entry was posted in Visi jaunumi and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.